logo

خانه معدن تهران

خانه معدن استان تهران در راستای بهبود ارائه خدمات به بهره برداران و سرمایه گذاران صنایع معدنی و همچنین اعتلای ارتباط صنعت و دانشگاه فعالیت خود را از سال 1394 شروع کرده است.
info@tehranminehouse.ir
+982166402048

عوارض خام‌فروشی ۳ سال به تعویق بیفتد

خانه معدن تهران > اخبار  > عوارض خام‌فروشی ۳ سال به تعویق بیفتد

عوارض خام‌فروشی ۳ سال به تعویق بیفتد

‌وزارت صنعت، معدن و تجارت، تلاش می‌کند از اختیارات قانونی خود بهره بگیرد و با اعمال مدیریت بر خام‌فروشی، ارزش افزوده بر مواد معدنی ایجاد کند.

بر پایه تصمیم شورای اقتصاد، صادرات بیشتر مواد معدنی مانند کرومیت، سنگ آهن، کنسانتره روی، کرومیت، سنگ مرمر، تراورتن و سنگ منگنز مشمول عوارض ۵ درصدی شده‌ است. بناست این عوارض هر سال به صورت پلکانی افزایش پیدا کند و در نخستین سال که ۹۷ است ۵ درصد و سال ۹۸ افزون بر ۸ درصد شود و سال ۹۹ به ۱۰ درصد برسد اما وضع این عوارض در شرایط اعمال تحریم‌های یک سویه امریکا علیه ایران چندان به مذاق فعالان معدنی خوش نیامده است. از این‌رو آنها خواستار به تعویق انداختن این عوارض هستند؛ شاید به این امید که پس از پایان این دولت، موضوع عوارض دچار فراموشی یا تغییر شود.

در همین زمینه، محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با صمت، افزود: خانه معدن ایران خواستار مسکوت ماندن وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است زیرا باور داریم در شرایط کنونی که کشور با تحریم‌های یک سویه امریکا روبه‌روست باید شرایط را برای حفظ آرامش در بازار حفظ کنیم.
وی با بیان اینکه هدف امریکایی‌ها در اعمال تحریم‌ها، ایجاد چالش در اقتصاد داخلی ایران است، تصریح کرد: در این شرایط ما نباید به خواسته آنها دامن بزنیم. به نظر می‌رسد وضع چنین قوانینی در واقع به ناآرامی‌ها دامن می‌زند.

بهرامن با اشاره به کمبود سنگ آهن در کشور، بیان کرد: در تولید سایر مواد معدنی از جمله سنگ‌های تزئینی نه تنها با کمبود روبه‌رو نیستیم بلکه تقاضا برای خرید نیز چندان قابل توجه نیست. از این‌رو برای کاهش دپوی فرآورده‌های معدنی در انبارها باید به فکر صادرات باشیم.

این فعال معدنی در پاسخ به این پرسش که شما از محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار به تعویق انداختن ۳ ساله این طرح هستید، آیا امیدوارید با تغییر دولت سیاست‌های صادراتی تغییر کند، گفت: شاید با طرح این تقاضا این ذهنیت تقویت شود اما هدف ما این نبوده چراکه باتوجه به شرایط کنونی خواستار این مهم شدیم. این سخنان بیشتر زاده ذهن خبرنگاران است و ما به این نکته توجهی نکرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: ما از دولت تدبیر و امید انتظار داریم که اجرای این تصمیم‌ها را به متولیان بخش معدن بسپارد چراکه متولیان این بخش بر تمام جوانب موضوع اشراف دارند و می‌توانند مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

رئیس خانه معدن ایران در پاسخ به این پرسش که دلیل اصرار شما برای واگذاری سیاست‌ها بر صادرات فرآورده‌های معدنی به متولیان معدنی چیست، بیان کرد: متولی بخش معدن، کنترل‌کننده بازار است و این توان را دارد که با نگاه کارشناسی به مسائل بنگرد. به عبارت دیگر متولی بخش معدن توان کارشناسی تشکل‌های مربوط را دارد و می‌تواند آسیب‌ها را به کمترین میزان برساند و آثار مخرب تصمیم‌ها را کاهش دهد.
بهرامن در ادامه گفت: وزارتخانه نگران به پایان رسیدن ذخایر مواد معدنی است. از این‌رو عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام وضع کرده است.

تسهیل در روند تولید
رئیس خانه معدن ایران ادامه داد: ۷ سال پیش که بخش معدن با رکود نسبی روبه‌رو شد، تولید در بسیاری از واحدهای کوچک، غیراقتصادی شد و آنها توان صادر کردن تولیدات خود را از دست دادند. بسیاری از معدنکاران حتی توان حمل فرآورده‌های معدنی به نزدیک‌ترین مرزها را نداشتند. در این مقطع اگر می‌توانستند سنگ آهن را به کنسانتره تبدیل کنند بدون تردید سود قابل توجهی نصیب آنها می‌شد. از این‌رو تولید کنسانتره در یزد و…. در دستور کار فعالان معدنی قرار گرفت.

وی در ادامه تصریح گرد: اگر سنگ آهن را فرآوری و آن را به کنسانتره و گندله تبدیل کرده سپس صادر کنیم می‌توانیم ارزش افزوده بیشتری برای صادرات به‌دست بیاوریم.
بهرامن با اشاره به صادرات دیگر مواد معدنی، گفت: مواد معدنی دیگر مانند سنگ‌های ساختمانی و کرومیت را نیز صادر می‌کنیم اما لازم است به این نکته توجه شود که بعضی از سنگ‌های ساختمانی بازار داخلی ندارند. از این‌رو انگیزه‌ای برای فرآوری آنها وجود ندارد و به همین دلیل آنها را صادر می‌کنیم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه باید بخش تولید را تقویت کرد، گفت: افزایش تولید مانند تصاحب بازارهای بیشتر است. از این‌رو باید با توان در مسیر تولید قدم بگذاریم و شرایط را برای تولیدکنندگان مهیا کنیم.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت