logo

خانه معدن تهران

خانه معدن استان تهران در راستای بهبود ارائه خدمات به بهره برداران و سرمایه گذاران صنایع معدنی و همچنین اعتلای ارتباط صنعت و دانشگاه فعالیت خود را از سال 1394 شروع کرده است.
info@tehranminehouse.ir
+982166402048

به جای جریمه یا تعطیلی معدن، به بهره برداران «فرصت بازسازی» داده شود

خانه معدن تهران > اخبار  > به جای جریمه یا تعطیلی معدن، به بهره برداران «فرصت بازسازی» داده شود

به جای جریمه یا تعطیلی معدن، به بهره برداران «فرصت بازسازی» داده شود

نشست کمیته محیط زیست خانه معدن ایران با موضوع اهمیت «بازسازی معادن» به عنوان حلقه مفقوده توسعه پایدار معادن و منابع طبیعی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه معدن ایران، اعضای کمیته محیط زیست خانه معدن ایران در نشستی ابعاد مشکلات زیست محیطی معادن را مورد بررسی قرار دادند و خواستار این شدند تا به معادنی که مشکلات زیست محیطی دارند و موجب تخریب منابع طبیعی شده اند، فرصت بازسازی داده شود. چرا که همواره واحدهای معدنی کشور به دلیل مواجه شدن با چنین مشکلاتی از سوی سازمان محیط زیست و سازمان منابع طبیعی یا جریمه مالی می شوند یا به کل تعطیل می شوند.

در حالی که از نگاه کارشناسان می توان به جای اینکه واحد معدنی را وادار به پرداخت جریمه مالی کرد، برای او فرصتی تعیین شود تا بازسازی زیست‌محیطی معادن را از سربگیرد و تخریب صورت گرفته جبران شود. اعضای کمیته محیط زیست خانه معدن ایران بر این باورند که اگر نگاه بدنه کارشناسی سازمان ها و نهادهای ناظر از جمله سازمان محیط زیست و منابع طبیعی به معدنکاری و ارزش آفرینی بخش معدن تغییر پیدا کند و تعامل بیشتری بین محیط زیست و بخش معدن ایجاد شود، می توان ریتم آهنگ معدنکاری سبز را در کشور تندتر کرد.

آنها معتقدند بهره برداران معدنی اگر وارد فاز عملیات بازسازی شوند به دلیل اینکه باید متقبل هزینه ماشین‌آلات، تجهیزات و نیروی کار شوند، دقت و حساسیت بیشتری نسبت به میزان تخریب در فعالیت معدنی به خرج می دهند و همین می تواند الگوی موفقی برای جلوگیری از آسیب به منابع طبیعی و محیط‌ زیست پیرامون معادن باشد. الگویی که به باور بدنه کارشناسی کمیته محیط زیست در معادن ایران هیچ‌گاه پیاده سازی نشده و این نوع روش های کارشناسی نتوانسته جایگزین قوانین مخرب در بخش معدن شود.

این در حالی است که رئیس خانه معدن ایران معتقد است انجمن ها و تشکل های معدنی می توانند یکی از ماموریت هایشان فراگیر شدن الگوهای بازسازی معادن و تکنولوژی هایی برای معدنکاری سبز باشد. زیرا امروزه استفاده از دانش های بازسازی محیط زیست یکی از راه هایی است که معادن ایران را به توسعه نزدیک خواهد کرد.

او معتقد است امروزه برخی کشورهای در حال توسعه بازسازی محیط زیست اطراف معادن مس را به جریان انداخته‌اند و از روش هایی مانند هیپ لیچینگ استفاده می کنند. چرا که هیپ لیچینگ روشی جدید و سازگار با محیط زیست برای استخراج مس از کانسگ است و توانسته تبعات زیست محیطی اکتشاف و استخراج منابع معدنی را کاهش دهد. از این رو اگر تشکل های معدنی تکنولوژی های جدید را بهره برداران معدنی معرفی کنند به تدریج این روش های علمی فراگیر می شود و اقدامات جدی از سوی جامعه معدنی در راستای حفظ منافع ملی صورت خواهد گرفت.

نکته دیگری که در نشست کمیته محیط زیست مطرح شد، این بود که در نشست های بعدی نمایندگانی از بدنه کارشناسی سازمان مراتع و جنگل ها نیز حضور داشته باشند و کارشناسان این سازمان هم در جریان خروجی نشست‌های کمیته محیط زیست قرار بگیرند تا در جریان بازسازی معادن پس از تخریب، تصمیم های هماهنگ تری گرفته شود. چرا که نبود هماهنگی بین بخش معدن و محیط زیست نشان داده گاهی برخی ارزیابی هایی که از معادن می شود که با اصل واقعیت عملکرد واحد معدنی در زمینه زیست محیطی مغایرت دارد و به دلیل نگاه های سلیقه های چنین گزارش های ارزیابی از مجموعه معدنی تهیه شده است.

در پایان این جلسه نیز قرار شد در نشست های آینده نمایندگان خانه معدن استان ها مشکلات زیست محیطی خود را برای اعضای اعضای کمیته محیط زیست خانه معدن ایران مطرح کنند تا راهکارهایی برای حل این چالش ها شناسایی و موانع برداشته شود و روند توسعه معدنکاری سبز سرعت بگیرد.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت